دوشنبه , ژانویه 24 2022
enfa
خانه / آخرین خبر / نژادپرستی در تهران

نژادپرستی در تهران

روزنامه شرق چاپ ایران روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماه طی گزارشی بخش‌هایی از یک پیمایش میدانی را منتشر کرده کە در زمستان سال گذشتە در تهران و با همکاری دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری و دفتر طرح‌های ملی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات وزارت ارشاد اجرا شده است.

نتایج حاصل بسیار تامل برانگیز است و بە گونەای نشان می‌دهد کە چرا مردم آمریکا علیە نژاد پرستی بە خیابان‌ها ریختند ولی در ایران هیچ اعتراضی بە کشتار فجیع شهروندان افغانستانی توسط مرزبانان و همچنین آتش زدن آنها در یک ماشین در شهر یزد نشد.

نتایج نشان می‌دهد کە ۴۳ درصد مردم تهران با ممنوعیت حضور اتباع افغان در پایتخت ایران موافقند.

همچنین ۴۴ درصد از تهرانی‌ها با جداسازی محل زندگی اتباغ افغانستان در محله‌های خاص ابراز موافقت کرده‌اند (خوانندە ناخودآگاه یاد کمپ‌های کشتار یهودیان در دوران نازی‌ها می‌افتد).
٥٢ درصد تهرانی‌ها با تحصیل افغان‌ها مخالف بودە زنان بیش از مردان موافق تفکیک مدارس آنها بودەاند. ‌

تصور کنید زن بە عنوان پایە خانوادە و کسی کە اصل و اساس تفکر کودکان را شکل می‌دهد یک موجود نژادپرست بودە کە حاضر نباشد کودکش در کنار کودکان افغان(و احیانا کورد و بلوچ و عرب و…) بە مدرسە برود.

حال این سوال مطرح می‌شود کە آیا مردم کورد می‌توانند منتظر معجزەای از مرکز باشند تا کشتار کولبران را قطع کند؟ آیا می‌توان انتظار تجمعی اعتراضی در خیابان‌های تهران در محکومیت کشتار سیستماتیک شهروندان کورد و بلوچ و عرب و… را داشت؟

آیا اصولا جان مردم حاشیە نشین و ساکن در مرزهای جغرافیای سیاسی ایران و همچنین مردمی کە در کشورهای همسایە زندگی می‌کنند برای مرکزنشینان مهم است؟

اگر بلە پس چرا تا کنون صدایی از آنها در حمایت از ما شنیدە نشدە است؟

اگر خیر پس واضح است کە رضایت دادن بە حکومتی مرکزگرا و متمرکز در تهران عین خودکشی است.

پی‌نوشت: تفکر نژادپرستانه از زمان پهلوی در ذهن مردم مرکز جای گرفته و در زمان جمهوری اسلامی بشدت تثبیت شد.

در فردای سقوط رژیم جمهوری اسلامی هیچ راه و تضمینی برای احقاق حق ملیتها جز رسیدن به حق حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت ملیتها وجود ندارد و بقیه پیشنهادات جز نقشه فریبی برای ادامه سلطه گری سلطه جویان نیست.

ما ملت بلوچ عزم خود را برای احیای دولت بلوچستان در مملکت بلوچستان جزم کرده و برای رسیدن به این هدف دست از مبارزه نخواهیم کشید.

راجی تپاکی گل

درباره admin

این موارد را چک کتید

فوری

مدیریت احیای دریاچه اورمیه به سبک رژیم ایران

اجرای طرح احیای دریاچه اورمیه به یک دانشجو سپرده شد احمد بایبوردی سرپرست مرکز تحقیقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *