دوشنبه , ژانویه 24 2022
enfa
خانه / آخرین خبر / نقش توتم ها در همه ی فرهنگ ها دارای ارزش و اعتبار اسطوره ای و تاریخی ایست

نقش توتم ها در همه ی فرهنگ ها دارای ارزش و اعتبار اسطوره ای و تاریخی ایست

همانطور که در ادبیات و روایات تاجیکی (فارس) شاه پارسیان (خسرو) را ماده سگی پرورشی می دهد و سگ نماد ملت تاجیک (فارس) است در بین تورکان نیز گرگ خاکستری نقش اسطوره ای و نمادین دارد. به عنوان مثال در باور قاشقایی ها آلپ ارتونگا را خون گرگ رویین تن میکند و آخرین بازمانده یک ملت در افسانه های تورکی را یک گرگ از دمیر داغی در قصه ارگنه قون نجات می دهد تا امروز قشقایی ها با دادن جگر گرگ به فرزندانشان جسارت را در فرزندانشان فزونی دهند . و اگر احیانا ستمی را از ستم پیشگان دیدند یک بار دیگر ارگنه قون را زنده کنند مگر نه آنکه در هشت سال جنگ اخیر این جغرافیا با دخالت قهرمانانه و بیش از حد تورکان ارگنه قون را در عملیاتهای متعدد یک بار دیگر تجربه کردیم . و یا حتی پا را فراتر بگذاریم در جنگ قورتولوش تورکیه با دولت های متفق غربی قهرمانی تورکان در کشور همسایه که دارای نزدیکی فرهنگی فراوانی هستیم نیز با درس از همین ماجرا ها به یقیقن ارگنه قونی دیگری در تاریخ بشر رخ داد. و یا جنگ قاراباغ نمونه دیگری از نمود آشکار این فرهنگهای دیرین است.
ملت ما توانسته اند با تکیه بر عنصر ، گذشته غنی فرهنگی در برابر ستم پیشگان بایستند. همانطور که قهرمانی های تورکان قشقایی در نهضت جنوب در برابر استعمار انگلستان، دربرابر استعمار پرتغال که هریک ارگنه قونی دیگر است بر کسی پوشیده نیست .
و در این توتم ها در زره زره فرهنگ ملت هاست، مگر در ادبیات زیبا و عاشقانه های زیبای تاجیکی (فارسی) کم شعر زیبا از توتم سگ درمیان این ملت به جا مانده است؟
چند نمونه:.
انوری شاعر قرن ششم: .
تورک من،ای من سگِ هندوی تو…دورم از روی تو،دور از روی تو
.
‏امیرخسروی دهلوی شاعر قرن هفتم و هشتم:
.
ای تورک کمان ابرو،من کشته‌ی ابرویت/ مُلک همه چین وهند،ندهم به یکی مویت/
شبها همه کس خفته،جز من که به بیداری/ افسانه‌ی دل گویم در پیش سگِ کویت
به توتم و اسطوره های ملل مختلف احترام بگذاریم

درباره admin

این موارد را چک کتید

فوری

مدیریت احیای دریاچه اورمیه به سبک رژیم ایران

اجرای طرح احیای دریاچه اورمیه به یک دانشجو سپرده شد احمد بایبوردی سرپرست مرکز تحقیقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *