دوشنبه , ژانویه 24 2022
enfa
خانه / آخرین خبر / قربانيان قيام تشنگان 1400 در اعتراضات مسالمت آميز احواز

قربانيان قيام تشنگان 1400 در اعتراضات مسالمت آميز احواز

اين گزارش آبديت مى شود

دو كشته و دهها مجروح و بازداشتى در بعضى از شهرهاى عرب نشين در سه روز گذشته كه بعد از تجمع مردم در مقابل ساختمان استاندارى در شهر اهواز در اعتراض به انتقال آب و خشكاندن رودخانه ها و نرسيدن آب به زمين هاى كشاورزى و قطع آب شرب به شهرهاى پايين دست رودخانه هاى كارون و كرخه چندين شهر اين خطه شاهد تظاهرات وسيعى شده است.

جرقه اين قيام كه به بنام #قیام_تشنگان400 عنوان شد از اوائل تيرماه 1400 شروع شد كه كشاورزان به دليل نرسيدن آب به زمين هاى كشاورزى آنها و قطع آب و انتقال آن به شهرهاى مركزى ايران در مقابل شركت هاى طرح جانبى وسپس در مقابل سازمان آب وبرق، فرماندارى و استاندارى اقدام به تجمعات اعتراضى كردند و به دليل عدم پاسخگوئى مسؤلين به خواسته هاى آنها مردم چندين شهر به شكل وسيعى اعتراض كردند.

از جمله شهرهاى محمره(خرمشهر)،حميديه، اهواز، معشور، خفاجيه(سوسنگرد)،شوش، شوشتر،شاوور، فلاحيه(شادگان)،بستان و حويزه در سه روز اخير شاهد اعتراضات گسترده هاى شده است.

در اين اعتراضات جوانان براى فشار و پاسخگوئى مقامات جمهوري اسلامى ايران مجبور شدند، جاده هاى ترانزيتى و جاده هاى اصلي بين شهرى و خيابان ها را قطع كنند اما نيروى هاى لباس شخصى و امنيتى و يگان ويژه بجاى پاسخ به خواسته هاى آنها معترضين مسالمت آميز را با گلوله برگبار زدند، و دو تن با اسلحه جنگى نيروهاى امنيتى كشته شدند و دهها نفر مجروح و بازداشت شدند.

هويت دو كشته شده تا كنون مشخص شده است:

١-مصطفى نعيماوى(عساكره)، 28 ساله،فرزند قادر ، از اهالى كوى عباس آباد شهر فلاحيه در اثر اصابت دو تير به سينه اش در 25 تيرماه 1400 جان باخت.
٢- قاسم خضيرى(ناصرى),21 ساله، فرزند حميد، اين نوجوان به دليل فوت پدرش تنها نان آور خانواده است و سه خواهر دارد. قاسم از ساكنان كوى كانتكس كوت عبدالله جنوب شرقى شهر اهواز است.

قاسم خضيرى در 25 تيرماه 1400 هنگام برگشت از سركار با تير نيروهاى امنيتى زخمى شده است و سپس در بيمارستان در روز 26 تيرماه 1400 جان خود را از دست داد.

هويت زخمى شدگان:
مهدى چنانى 20 ساله، فرزند جمال از اهالى كوى انديشه شهر شوشتر در 25 تيرماه مورد اصابت گلوله نيروهاى امنيتى قرارگرفته است و هم اكنون در بيمارستان بسترى و وضعيت او وخيم اعلام شده است.

حاچم عساكره از اهالى شهر فلاحيه(شادگان) در بيمارستان بسترى است و كودك «منتظر ربيحات فرزند عقيل»از ناحيه سر و اختناق بوسيله گاز اشك آور زخمى شده است. در منطقه شاوور حدود ده شهروند زخمى شده اند هويت افراد تا كنون مشخص نشده است.

هويت بازداشت شدگان تاكنون:

-از كوى زويه اهواز؛ عيسى مزرعه فرزند عبدالساده

-از كوى علوى اهواز؛ على كعب الحائى 50 ساله

-از كوى گلدشت اهواز: محمد صخراوى 23 ساله، باسم حيدرى20 ساله، حسن سعيدى 30 ساله، عباس سوارى فرزند ناجى

-منطقه عين دو غرب شهر اهواز؛ عامر زهيرى 18 ساله فرزند خلف، حمود چنانى 19 ساله فرزند سالم، حمود شموسى 18 ساله ديروز 26 تيرماه 1400 بازداشت شدند.

-از منطقه سده شهر شاوور؛ خالد مزرعه فرزند نوير، على مزرعه فرزند شعيع، قاسم مزرعه فرزند عامر و فيصل مزرعه ديروز 26 تيرماه 1400 بازداشت شدند.

 

منبع: خاگزادگان

درباره admin

این موارد را چک کتید

فوری

مدیریت احیای دریاچه اورمیه به سبک رژیم ایران

اجرای طرح احیای دریاچه اورمیه به یک دانشجو سپرده شد احمد بایبوردی سرپرست مرکز تحقیقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *