دوشنبه , ژانویه 24 2022
enfa
خانه / آخرین خبر / خشونت خانواده عليه زنان

خشونت خانواده عليه زنان

خانواده و نقش آن در تعالی انسان نقطه نظر مشترک همه‌ی افرادی است که در باب جامعه اندیشیده‌اند.
و اکثرا بر این باورند که جامعه‌ی سالم و اشخاص سالم در گرو خانواده سالم رقم خواهد خورد. هر چند برعکس این قضیه نیز صادق است. چه بسا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که از بطن خانواده نشات گرفته است.
مخصوصا در جامعه کنونی ما، خانواده در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. بنابراین توجه به این نهاد امری ضروری است. زیرا خانواده در کنار آرامش روانی و جسمی که بدنبال دارد، می‌تواند کانون خشونت بر علیه تک‌تک اعضا خانواده نیز باشد.
در این نوشته خشونت علیه زنان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
خشونت علیه زنان یک مسئله جدی اجتماعی است که پیامدها و عواقب ناگواری را برای زنان قربانی شده در تمام فرهنگ‌ها و گروه‌های قومی به همراه دارد.

سازمان بهداشت جهانی خشونت علیه زنان را از علل اصلی اضطراب، افسردگی، فکرهای خودکشی، اقدام به خودکشی و استرس در بین زنان می‌داند.
همسر آزاری یا خشونت خانوادگی نسبت به زنان در اشکال مختلف جسمی و روانی دارای عمری دراز است و واقعیتی تلخ و انکار ناپذیر که زندگی و کرامت انسانی زنان را خدشه‌دار و صدمات غیر قابل جبرانی را به آنان وارد می‌کند.

از آنجایی که خشونت خانگی در پشت درهای بسته و حریم خصوصی صورت می‌گیرد گاها شدت و حدت آن پشت همان درهای بسته باقی می‌ماند و هیچ اطلاعاتی از آن به بیرون درز نمی‌کند و این باعث تداوم این خشونت و بازتولید خسارات وارده بر شخص می‌گردد.

زنان قربانی گاها به دلیل وابستگی عاطفی و مالی به آزارگر، به دلیل نگاه غلط جامعه که اکثر مواقع قربانی را به جای آزارگر سرزنش می‌کند و حتی زنان به دلیل حفظ حیا القایی از طرف جامعه و تشویق به تمکین از طرف قانون و اشخاص مجبور به سکوت می‌شوند!

بر اساس نگاه فمنیسم خشونت علیه زنان بخصوص خشونت خانگی ریشه در فرهنگ و ساختار سیاسی جامعه دارد که پدرسالاری را تشویق می‌کند و زنان را در روابط صمیمی تحت سلطه قرار می‌گیرند.
بنابراین وجود چنین معضلی در بطن خانواده و جامعه نیازمند ورود، آگاه‌سازی و آموزش از طرف سازمان‌های تربیتی من‌جمله وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، رسانه‌ها، بهداشت و … می‌باشد.

مبنی بر اینکه اعمال خشونت علیه زنان می‌تواند ضمن تحمیل هزینه‌های گزاف بر سیستم درمان و بهداشتی جامعه دوام نظام اجتماعی را با بحران مواجه سازد موثر واقع
شود.

#قادين
#قادین‌چیلیق

کانون آذربایجان‌شناسی دانشگاه تبریز

نویسنده: زوليخا حسن زاده

درباره admin

این موارد را چک کتید

فوری

مدیریت احیای دریاچه اورمیه به سبک رژیم ایران

اجرای طرح احیای دریاچه اورمیه به یک دانشجو سپرده شد احمد بایبوردی سرپرست مرکز تحقیقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *