دوشنبه , ژانویه 24 2022
enfa
خانه / آخرین خبر / تبعیض بر علیه قشقایی ها به مغز استخوان رسیده است

تبعیض بر علیه قشقایی ها به مغز استخوان رسیده است

گزارش های از تبعیضها علیه قاشقایی

در استان های قاشقایی نشین تبعیض و بی عدالتی بیش از هر واقعیتی دیگر موج میزند که بیشتر از همه دود آن به چشم قاشقایی های گچساران و خوزستان می رود.
شاید ایران و تاریخ ایران چنین تبیعضی که امروز بر علیه قاشقایی ها در این مناطق می شود نه دیده است و نخواهد دید. تبیعضی که روز به روز قاشقایی ها را گوشه نشین و سر به زیر و دیگران را مغرور و مدعی میکند. غروری که در نگاه تبیعض گران نیز موج میزند. سالهاست که با خودمحوری ها خارج از قانون و یکطرفه بر بدن نحیف قاشقایی که روزگاری حافظ اصلی مرزهای جنوب این جغرافیا بوده است حکم می رانند. و نتیجه حکمیت این تفکرات نژادی و خودشیفته وخود محور چیزی جز فقر ومحرومیت، بیکاری و تبعیض خانمان سوز بر علیه قاشقایی نداشته است.
گچساران، همان قوچ کوراوغلو که تفکرات تبیغض گرایانه نام تورکی آن را برنتابیدند و در سال 1316 با نامه رسمی وزارت اوقاف نام آن به گچساران تغییر یافت.
حال گچسارانی که بام نفتی ایران است و یک سوم نفت کشور را دارد و قلب تپنده نفتی ایران را یدک میکشد، باید بودجه ها و پول های هنگفت از صادرات نفتش برای عمران وابادی همه ی مردمش خرج شود. نه فقط غیر قاشقایی اش!!
قاشقایی های استان کهگیلویه و بویراحمد و استان خوزستان با درصد بالایی قاشقایی کاملا و کاملا به هیچ انگاشته میشوند. در این شهرها حتی کارگری و نگهبانی های ساده را هم از قاشقایی ها گرفته و آن ها را از این شهرها و سرزمین خود رانده اند . حتی از واگذاری شغل کارگری و نگهبانی به قاشقایی های بومی خودداری می نمایند.از استخدام و بکار گیری افراد بومی قاشقایی در مناطق نفت و گاز خیز، که روزی قاشقایی فرزندان دلیرش را قربانی حفظ آن در برابر استعمار گران کرد در شرکتهای تابع شرکت نفت و گاز و پیمانکاران منطقه خوداری می‌کنند. بالاترین درصد آمار بیکاری منطقه متعلق،به مناطق قشقایی نشین شهرستان گچساران که جز مناطق استخراج و تولید بیش از دو سوم نفت و گاز کل کشور است،میباشد. سهم مردم بومی قاشقایی فقط دود و گرد و خاک و آلودگی شیمیایی و بیماری های ریوی و تنفسی و سرطان واز نفت و گاز است. در تهیه گزارش از چند قاشقایی ، گزارش و نمونه های تلخ از تبیعض بر علیه قاشقایی ها را بدست آوردیم.
آبان ماه 99 :
زمین قشلاقی یک خانواده عشایری از تورکان قاشقایی که سند زمین از دوره قاجاریه را نیز دارد، در منطقه گچساران تصرف می شود، قضایی شدن این مساله باعث شورش باند بسیجی ها به این خانواده میشود. چندین نفر از اعضای بسیج با چوپ و چماق و تفنگ این خانواده سه نفره (پدر، ماد، دختر) را فراری داده و اموالش را غارت می کنند.
دست کم ده خانواده ملک دار در این چند ماه به چنین وضعیتی دچار شده و از ملک پدری خود که سند دوره قاجاریه آن را نیز دارند رانده میشوند.
آبان 99 گچساران:
یک نیروی نظامی سپاه با بهانه ی اینکه در این خانواده بحث و جدل وجود دارد به یک خانواده عشایری از تورکان قاشقایی با گاز اشک آور و سلاح کمری حمله ور می شود.
در حالی ادعای جدل خانوادگی در آن خانواده را مدعی ایست که خانواده فقط دو کودک ابتدایی درخانواده دارد و چنین چیزی در خانواده نیست. این اتفاق با دخالت چند خانواده بزرگتر شده ودست کم 7 نفر قاشقایی از طرف نیروهای نظامی زخمی میشوند. که در گزارش آمده است حال یکی از این افراد وخیم است.

علی . ب از هفتگل خوزستان :
زمینی که سند 150 ساله از آن دارم را دولت و خوش نشین ها شبانه ریخته اند با چند تراکتور شخم زده و تصرف کرده اند، به هر دری زده ام بی فایده بوده است. زمین و زندگی ام از دست رفته است.

حمید از گچساران می گوید:
دولت و دستگاه های قضایی اگر بفهمند قاشقایی هستیم کار تمام است. دادگاه و پاسگاه که باید قانونی عمل کند قومی و نژادی عمل می کند. ما جرممان این است که قاشقایی هستیم. اکثریت ییلاقات و قشلاقات قاشقایی از پهلوی تا حال با این مشکلات و معضلات روبرو بوده و تا حال هم دولت توانسته بخش زیادی از زمین های قاشقایی را تصاحب کرده و بین تاجیک ها و لرها تقسیم کند. فقط اندک نقاط صعب العبور و کوه ها مانده برای قاشقایی که نه پای رفتن هست و نه جای ماندن!
آقای تیموری از استان فارس منطقه کوهمره :
تمام زمین های ما تصرف دولتی ها با قانون جنگلی و من در آوردی تصرف شد و الان همه را به جروقی ها بخشیده اند، سند های ما فقط تعدادی کاغذ باطله است.

آقای حضرتی از سپیدان استان فارس می گوید:
باور کردنی نیست، یک راننده ی خاور در سپیدان شده خدای روی زمین!! با کلیه ی اداره جات ارتباط دارد. دلیلش هم این است، چون اداره جات پر شده از فامیل هایش و ما چاره ای برایمان باقی نمانده.
بهرامی از استان خوزستان :
زمینهایی طایفه چهارده چریک هفتکل بصورت مشاع بود که در آن کشت می کردیم تا انقلاب زمینها مال ما بود و کشت می کردیم. الآن مسکن وشهر سازی زمینها را فروخته است، سالهاست دادگاه رفتیم حکم

هم گرفتیم ولی هیچ که هیچ، پر شده از مغازه وخونه دارند تجارت می کنند و ما را هم بیرون راندند.

محمد از شیراز:
ما در تنگ سرخ شیراز سالهاست با ارگانهای دولتی منابع طبیعی،مسکن شهرسازی این مشکلات را داریم. دار و ندارمان را گرفته اند.

تلگرام بایداق نیوز

درباره admin

این موارد را چک کتید

فوری

مدیریت احیای دریاچه اورمیه به سبک رژیم ایران

اجرای طرح احیای دریاچه اورمیه به یک دانشجو سپرده شد احمد بایبوردی سرپرست مرکز تحقیقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *