دوشنبه , ژانویه 24 2022
enfa
خانه / آخرین خبر / افتتاح یک سد دیگر در اوچ نووا “اشنویه”

افتتاح یک سد دیگر در اوچ نووا “اشنویه”

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با هدف تامین آب شرب، کشاورزی و تامین حقابه دریاچه اورمیه سد مخزنی اشنویه (چپرآباد) آذربایجان غربی افتتاح می شود.

 اتابک جعفری ضمن اعلام این خبر و با اشاره به برگزاری پویش هر هفته الف-ب ایران گفت: پویش هر هفته الف – ب ایران که به بررسی وضعیت، افتتاح و کلنگ زنی طرح های صنعت آب و برق اختصاص دارد این هفته به میزبانی آذربایجان غربی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: افتتاح سد مخزنی اوچ نووا (چپرآباد) از برنامه‌های این هفته پویش هر هفته الف –ب ایران خواهد بود، این طرح بر روی رودخانه کانی‌رش از سرشاخه های کوچک رودخانه گدار احداث شده است و از طریق کانال سد جلدیان بخشی از آب مازاد سد سیلوه خانا “پیرانشهر” را به رودخانه گدار و از آن طرق به دریاچه اورمیه خواهد رساند.

مدیرعامل آب منطقهای آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: پیش از بحرانی شدن وضعیت دریاچه اورمیه مطالعات انجام شده برای احداث سد چپرآباد بر اساس ظرفیت 127 میلیون متر مکعبی و آب رسانی به 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده بود که بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه اورمیه و با تجدید مطالعات صورت گرفته گنجایش این سد به 38 میلیون مترمکعب تقلیل پیدا کرد.

جعفری افزود: هم اکنون سد چپرآباد امکان تامین آب شرب شهرهای اوچ نووا ، نالوس، سولدوز”نقده” و محمدیار به میزان 12.3 میلیون مترمکعب خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان یک هزار و 100 هکتار را نیز تامین خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری گرد و گفت: با بهره برداری از سد اوچ نووا میزان برداشت از رودحانه گدار کاهش یافته و امکان تامین 237 میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه گدار به دریاچه اورمیه نیز فراهم خواهد شد.

سد چپرآباد در 10 کیلومتری شهرستان اوچ نووا از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج آن 488 و عرض تاج 10 متر است و با اعتباری بالغ بر 324 میلیارد تومان اجرا شده و در عملیات ساخت سد بیش از 1 میلیون و 890 هزار مترمکعب خاکبرداری و سنگ‌بردرای صورت گرفته همچنین بیش از یک هزار تن آرماتور بندی، 23 هزار مترمکعب بتن ریزی و 115 کیلومتر حفاری و تزریق انجام شده است.

لازم به ذکر است به دلیل ساخت بیش از 50 سد غیر کارشناسی بر روی دریاچه اورمیه باعث خشک شدن نگین آذربایجان شده است و ستاد احیای دریاچه اورمیه نیز برای سال 99 هیچ نوع بودجه ای نیز دریافت نکرده است.

درباره admin

این موارد را چک کتید

فوری

مدیریت احیای دریاچه اورمیه به سبک رژیم ایران

اجرای طرح احیای دریاچه اورمیه به یک دانشجو سپرده شد احمد بایبوردی سرپرست مرکز تحقیقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *