دوشنبه , ژانویه 24 2022
enfa
خانه / آخرین خبر / اسکان صدها دانشجوی کرد عراقی در تبریز

اسکان صدها دانشجوی کرد عراقی در تبریز

حکومت ایران در راستای سیاست های ضدآذربایجانی خود، صدها دانشجوی کرد عراقی را در تبریز اسکان داده است.

روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه ۹۹، رئیس مرکز دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه تبریز از تحصیل ۲۰۰ دانشجوی عراقی در این دانشگاه خبر داد.

به نوشته ایرنا، «رضا محمدی» در دیدار با رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران گفت: «با راه اندازی سایت پذیرش به صورت چهار زبانه، راه اندازی امور کنسولی ویژه دانشجویان خارجی، مرکز آموزش زبان فارسی برای دانشجویان غیر فارسی زبان در دانشگاه تبریز و تسهیل امور ارائه ویزای تحصیلی برآن هستیم که میزبان خوبی برای دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان کشور عراق، باشیم.»

میر رضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز هم در این دیدار گفت: «شهر تبریز و دانشگاه تبریز از نظر جغرافیائی به شهرهای عراق نزدیک است و با توجه به سهولت تردد و امکانات رفاهی خوب در شهر تبریز و پتانسیل علمی بالای دانشگاه تبریز، این دانشگاه می‌تواند میزبان مطمئن و خوبی برای دانشجویان عراقی باشد.»

اصغر عسگری، معاون پژوهشی دانشگاه تبریز نیز گفت: «با میزان شهریه پایین نسبت به سایر دانشگاه‌های منطقه و با بهترین کیفیت آموزشی می‌توانیم میزبانی دانشجویان عراقی را با بهره‌مندی از بهترین امکانات آموزشی و رفاهی در سطح دانشگاه تبریز در قالب دوره‌های حضوری مستمر و یا دوره‌های کوتاه مدت داشته باشیم؛ همچنین پردیس بین‌المللی ارس می‌تواند میزبان دانشجویان عراقی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و در روزها پنجشنبه و جمعه باشد.»

این مسئولان اشاره نکرده اند که چند درصد از دانشجویان عراقی اسکان داده شده در تبریز را کردهای شمال این کشور تشکیل می دهند اما اخبار و ویدیوهای منتشر شده از تبریز نشان می دهد که درصد بالایی از این افراد کردزبان هستند.

شهروندان آزربایجانی امروز با انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی اعلام کردند که شمار زیادی از کردهای شمال عراق در حال ثبت نام در دانشگاه تبریز هستند. کسبه و بازاریان تبریز هم اعلام می کنند شمار کردهای مراجعه کننده به مغازه های آنان به شدت افزایش یافته است.

علاوه بر این حکومت ایران با اهداف سیاسی، سالانه صدها دانشجوی کرد را از شهرهای کردنشین ایران در دانشگاه تبریز پذیرش می کند.

اسکان سیستماتیک کردها در شهرهای آزربایجان جنوبی با هدف تغییر ترکیب جمعیتی آذربایجان، توسط حکومت ایران با جدیت دنبال می شود. این سیاست، اعتراض شهروندان آزربایجانی و برخی از مسئولان دلسوز آزربایجانی را برانگیخته است.

پیشتر در خردادماه ۹۹، فرماندار پارساآباد موغان ضمن اعتراض به اسکان ۲ هزار مهاجر کرد در این شهرستان گفت: «حضور اکراد و ریشه اندازی آنها در مغان در آینده می تواند مسئله ساز باشد.»

عدالت حاجی پور در جلسه پیشگیری از خشونت شهرستان پارساآباد گفت: «نزدیک به ۲ هزار نفر کردزبان جهت انجام کار کارگری به شهرستان پارسآباد آمده و ساکن شده‌اند. با توجه به تفاوت های فرهنگی فراوان امکان دارد این مهاجرت ها در آینده باعث بروز مشکلات فرهنگی، خشونت و آسیب های اجتماعی بگردد.»

درباره admin

این موارد را چک کتید

فوری

مدیریت احیای دریاچه اورمیه به سبک رژیم ایران

اجرای طرح احیای دریاچه اورمیه به یک دانشجو سپرده شد احمد بایبوردی سرپرست مرکز تحقیقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *